عکس بازیگران

نقد بازی The Missing | آرتیست 1

احتمالا با نام «هیدتاکا سِیهیرو» Hidetaka Suehiro آشنا هستید یا حداقل این نام به گوش‌تان خورده است. بازی‌ساز ژاپنی که عناوین عجیب و منحصر به فردی چون Deadly Premonition, D4: Dark Dreams Don’t Die در کارنامه خود دارد. با این‌که عناوین ساخته شده توسط این بازی‌ساز ژاپنی از نظر گیم‌پلی و حتی از نظر گرافیکی آن‌چنان قوی نبوده‌اند اما همواره در ارائه داستانی منحصر به فرد و چندلایه و غنی، کاملا موفق عمل کرده‌اند. عنوان The Missing نیز از این قاعده مستثنی نیست و تا حدودی راه اجداد خود را دنبال می‌کند و سِیهیرو در تلاش بوده تا این بار داستانی متفاوت‌تر و جنجال برانگیزتر از عناوین قبلی خود ارائه دهد. در ادامه با آخرین مقالات بازی و نقد بازی The Missing J.J. Macfield And The Island of Memories همراه دنیای بازی باشید.

همان حس آشنای همیشگی در عناوین سِیهیرو نیز در اینجا وجود دارد.

سِیهیرو در شروع بازی چنین می‌نویسد: «این بازی با این تفکر ساخته شده است که هیچ‌کس بابت چیزی که هست، مقصر نیست.» سِیهیرو در تلاش است تا مشکلات آن دسته‌ از افراد را که به نوعی از طرف جامعه طرد شده‌اند و دیگران به آن‌ها به چشم انسان‌هایی عجیب و غریب می‌نگرند، در قالب عنوانی با گیم‌پلی خاص و صد البته هدف‌دار، به تصویر بکشد.

 

جزیره خاطرات

داستان بازی در مورد شخصیتی به نام «جکی جیمسون مکفیلد» Jackie Jameson Macfield «J.J.» است که به مناسب تولد ۲۰ سالگی‌اش، با بهترین کلیت داستان بازی پیرامون پیدا کردن امیلی می‌چرخد. اما اوضاع وقتی جالب می‌شود که مواقعی در بازی پیش می‌آید که امیلی را در چند قدمی خود می‌بینید اما او فرار می‌کند.دوستش یعنی «امیلی» Emily، به جزیره‌ای معروف به جزیره خاطرات سفر می‌کنند؛ جزیره‌ای که طبق باور عموم، مکانی است برای افراد و خاطرات گمشده. جی.جی که روز بسیار خوب و به یاد ماندنی‌ای را سپری کرده است، به خوابی شیرین فرو می‌رود اما درست در همان شب ناگهان از خواب بیدار شده و متوجه گم شدن امیلی می‌شود.

کلیت داستان بازی پیرامون پیدا کردن امیلی می‌چرخد. اما اوضاع وقتی جالب می‌شود که مواقعی در بازی پیش می‌آید که امیلی را در چند قدمی خود می‌بینید اما او فرار می‌کند. در همین ابتدا سوالات بی‌شماری در ذهن بازیکن شکل می‌گیرند؛ چرا که به نظر می‌رسد امیلی اصلا و ابدا گم نشده است و جزیره خاطرات آن‌گونه که شاید و باید، آن چیزی نیست که نشان می‌دهد.

جزیره خاطرات، مکانی مرموز و اسرار آمیز

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، اتفاقات بازی در جزیره‌ای به نام جزیره خاطرات رخ می‌دهند. جی.جی در طول سفر، گوشی همراه خود را نیز به همراه دارد و همواره در طول بازی پیام‌هایی بین او و دوستان خود در دانشگاه، یکی از اساتید، عروسک عجیب و غریبش و مادر سخت‌گیر خود رد و بدل می‌شود. البته این پیام‌ها که در مکان‌های معینی رد و بدل می‌شوند، در واقع گوشه‌ای از اتفاقات گذشته را بیان می‌کنند و بدین طریق بازیکن با گذشته جی.جی و اتفاقاتی که برای او رخ داده است، بیشتر آشنا شده و کمک شایانی به روشن شدن وقایع و دلایل گم شدن امیلی می‌کنند. چنانچه در طول بازی بیشتر آیتم‌های مخفی را جمع آوری کنید، بیشتر و بیشتر با مکان‌هایی که به آن‌ها وارد می‌شوید و ارتباط آن‌ها با گذشته‌ی جی.جی پی خواهید برد. به طوری که خلاقیت و نبوغ سِیهیرو را در در نظر گرفتن چنین ریزبینی‌هایی، تحسین خواهید کرد. داستان بازی رفته رفته عجیب‌تر و تا حدودی غم‌انگیز‌تر می‌شود و به زیبا‌ترین و شوکه کننده‌ترین حالت ممکن به پایان می‌رسد؛ به نحوی که اصلا و ابدا انتظار آنچه که بر روی صفحه نمایش شما به تصویر کشیده می‌شود را نخواهید داشت و آن دسته از افراد را که سِیهیرو مستقیما مخاطب خود قرار داده است را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

درد دوست داشتنی!

عجیب‌ترین و در عین حال جالب‌ترین بخش بازی، گیم‌پلی خلاقانه آن است. کمی بعد از شروع بازی، جی.جی توسط صاعقه‌ای مورد اصابت قرار می‌گیرد و به نوعی می‌میرد. اما درست لحظاتی بعد، زنده شده و متوجه یک نکته اساسی می‌شود؛ او نمی‌تواند بمیرد. کلیت بازی یعنی دو بخش حل کردن معماها و بخش سکوبازی نیز بر همین اساس طراحی شده است.

چنان‌چه جی.جی توسط اشیاء موجود در محیط چون صفحات خاردار، اره‌های برش دهنده چوب، بشکه‌های سوخت و … ضربه بخورد، به جای کم از شدن از خط سلامتی‌اش، قطع عضو شده یا آتش می‌گیرد. این مکانیزم که در نگاه اول عجیب و تا حدودی چندش‌آور به نظر می‌رسد، به خلاقانه‌ترین شکل ممکن پیاده سازی شده است. هر بار که با یکی از این موانع برخورد کنید، عضوی از بدن جی.جی قطع می‌شود و می‌توانید از آن در حل معماها استفاده کنید! این قطع عضو تا چهار مرتبه صورت می‌پذیرد و حتی تا جایی پیش می‌رود که تنها سر جی.جی باقی می‌ماند که هدایت آن را بر عهده می‌گیرید و باید با غلتیدن بر روی زمین، از دریچه‌های کوچک عبور کنید و معماها و بخش‌های مختلف را پشت سر می‌گذارید.

در صورت برخورد با اجسام خطرناک، متلاشی خواهید شد.

همان‌طور که پیش‌تر ذکر شد، جی.جی نمی‌میرد. بنابراین با فشردن دکمه مخصوص، او به صورت کامل احیاء می‌شود. این مکانیزم عجیب و غریب در کنار معماهای موجود در بازی و موانعی که باید پشت سر بگذارید، یکی از بهترین بخش‌های بازی را تشکیل می‌دهند. تنها ایراد موجود در این قسمت، تکراری شدن برخی از معماها در انتهای بازی است؛ به گونه‌ای که احساس می‌کنید ایده‌های سازنده برای خلق معماهای بیشتر ته کشیده است.

موجودی ترسناک که در طول بازی به دنبال شما است.

هر میزان که بخش معماهای بازی به خوبی پرداخته شده‌اند، بخش سکوبازی به همان میزان قوی نبوده و تا حدودی دست و پا گیر و خشک و بی‌روح است. انیمیشن‌های بازی نیز خشک و سنگین هستند و روان نبودن این بخش از گیم‌پلی تا حدودی آزاردهنده می‌شود، به طوری که بیشتر مواقع به دلیل مشکلات ذکر شده، باید یک بخش را چندین مرتبه تکرار کنید تا بتوانید آن را پشت سر بگذارید. چک پوینت‌های بازی نیز کمک چندانی به این موضوع نمی‌کنند و برعکس بیشتر در جهت آزار دادن بازیکن عمل می‌کنند.

 

مثل همیشه

بازی در بخش گرافیک فنی همانند عناوین قبلی ساخته شده توسط سِیهیرو، زیاد قوی عمل نمی‌کند ولی بخش هنری آن به خوبی کار شده است. زمین‌های پوشیده از گل‌های رنگارنگ، جنگل‌های سرسبز، محیط‌های برون شهری و … همگی به زیبایی به تصویر کشیده شده‌ند و جذابیت بازی را دو چندان می‌کنند.

گرافیک فنی ضعیف / گرافیک هنری زیبا

بخش صداگذاری بازی نیز چنان قوی نیست و صدای شخصیت‌ها بسیار خشک و بی‌روح و مصنوعی و بعضا خنده‌دار پرداخته شده است. چنان‌چه گاهی اوقات فکر می‌کنید فردی که صدای شخصیت امیلی را بر عهده داشته است، هیچ اطلاعی از زبان انگلیسی و نحوه ادا کردن کلمات نداشته است.

اما در طرف دیگر، موسیقی بازی به خوبی پیاده‌سازی شده است. موسیقی بازی دلنواز و زیبا بوده و پس از اتمام بازی، می‌توانید هر زمان که خواستید، موبایل خود را بالا آورده و آهنگی را پخش کنید و از آن لذت ببرید.

 

خاطره شیرین

علی‌رغم داشتن مشکلات جزئی در گیم‌پلی و به خصوص در بخش سکوبازی و صداگذاری نه چندان خوب و گرافیک فنی ضعیف، عنوان The Missing با داشتن داستانی جذاب و کمتر پرداخته شده در صنعت بازی‌های رایانه‌ای، شخصیت پردازی قوی و ارائه مکانیزمی خلاقانه در حل معماها، عنوان لذت‌بخش و به‌یاد ماندنی دیگری در کارنامه عناوین عجیب و غریب هیدتاکا سِیهیرو است که بدون شک احساسات بازیکنان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

 

Resolution

Platform: PC – Score: 8 out of 10

The Missing takes on a mesmerizing rare (in video games industry) story and tells that story by its powerful characterization. The Missing is not perfect, but it is a memorable puzzle game made by the legendary Hidetaka Suehiro.

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی The Missing J.J. Macfield And The Island of Memories بود که توسط کارگردان آن یعنی آقای Hidetaka Suehiro برای دنیای بازی ارسال شده است.)

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.