عکس بازیگران

نقد بازی A Plague Tale: Innocence | آرتیست 1

  • تاریخ : 28ام خرداد 1398
  • موضوع : بلاگ
  • بازدید : 118 بازدید
  • نظرات : بدون نظر

بازی‌های ویدیویی در عصری به سر می‌برند که تمایل بیشتر سازندگان به عناوین آنلاین محور کشانده شده است. معدود آثار متمرکز بر بخش داستانی هم، اغلب جهان‌باز هستند و کمتر پیش می‌آید که اثری خطی، قصه‌گو و با کیفیت را شاهد باشید. اما ساخت بازی در مقیاس کوچک‌تر نسبت به بلاک‌باسترها، در قالب اثری AA عنوانی خلاف جریان اصلی بازی‌سازی روز را آفریده. با این‌که A Plague Tale: Innocence داستان یک اپیدمی را روایت می‌کند، اما خود درگیر اپیدمی این روزهای بازی‌سازی نشده و از تکرار مکررات، برائت جسته. یک بازی سوم شخص خطی متکی بر داستان که با کیفیتش ثابت می‌کند دوران این دست عناوین هنوز به پایان نرسیده است. با آخرین مقالات بازی و نقد بازی A Plague Tale: Innocence همراه دنیای بازی باشید.

«آمیسیا» دختری جوان از خانواده‌ای نجیب‌زاده است که در یکی از روستاهای فرانسه زندگی می‌کنند. فرانسه‌ای که توسط نیروهای انگلستان مورد حمله قرار گرفته است. برادر آمیسیا با نام «هیوگو» از بدو تولد به بیماری خاصی دچار شده و مادر خانواده همواره او را در اتاقی از عمارت در قرنطینه قرار داده. مادر با اتکا به کمیاگری سال‌ها است که به دنبال راهی برای درمان هیوگو، به این علم مشغول است. اما این تلاش نافرجام می‌ماند چرا که نیروهای تفتیش عقاید به عمارت آن‌ها حمله می‌کنند و در این حمله مادر و پدر آمیسیا و هیوگو به قتل می‌رسند. در آخرین لحظات زندگی، مادر از آمیسیا می‌خواهد تا هیوگو را به دکتر «لارنتیوس» برساند. ظاهرا نیروهای تفتیش عقاید به دنبال هیوگو هستند و در سرزمین هم یک بیماری عجیب در حال گسترش است. پاسخ به این سوال که چرا باید افرادی به دنبال هیوگو و خون‌اش باشند، همواره انگیزه‌ی پیشبرد داستان را ایجاد می‌کند.

فضاسازی خوب بازی با انتخاب بستر مناسب و روایت پخته‌اش، تصویر تاریکی از اروپای قرون وسطی به نمایش می‌گذارد. جایی که هنوز متحول نشده و خرافات و بیماری بر آن حکم فرما است. در طول داستان با شخصیت‌های زیادی آشنا خواهید شد که هر کدام به خوبی پرداخت می‌شوند و در خط روایی جای می‌گیرند. همچنین کاشت‌های روایی به موقع برداشت می‌شوند و بازی را از نظر داستانی برای مخاطب تا انتها جذاب نگه می‌دارند. مثلا این نکته که هیوگو برای مدت زیادی در خانه زندانی بوده و با فضای بیرون آشنایی ندارد، تاثیر به‌سزایی در داستان و در پیشبرد بازی دارد. در طول بازی کنترل آمیسیا با دیدی سوم شخص به شما سپرده می‌شود که باید در نگه‌داری و تعامل با برادر کوچک‌تر، بازی را پیش ببرید. در بیشتر بخش‌ها مبارزات مستقیم راه درستی برای پیشبرد بازی نیستند و مخفی‌کار راه حل بهتری برای گذر از دشمنان به حساب می‌آید.

آمیسیا از قلاب‌سنگی استفاده می‌کند که مکانیک‌ها بر اساس آن طراحی شده‌اند. چه برای از پیش رو بر داشتن دشمنان و چه برای حل پازل‌ها، پرتاب سنگ به وسیله‌ی قلاب راه‌گشا خواهد بود. در A Plague Tale موش‌های طاعون‌زده هم حضور فعالی در گیم‌پلی دارند. با توجه به تکنولوژی نسل هشتمی به کار گرفته شده از سوی Asobo در هر صحنه ممکن است تا پنج هزار موش حضور داشته باشند. قرارگیری در بین موش‌ها باعث مرگ هر موجود زنده‌‌ای خواهد شد. اما این موش‌ها از نور نفرت دارند. نفرت از نور مکانیک جالبی را به اثر وارد کرده است. این مکانیک هم در پازل‌های محیطی و برای گذر از موش‌ها نقش موثری دارد و هم برای گذر از دشمنان. به این شکل که می‌توان با نابود کردن منابع نور، موش‌ها را به سمت دشمنان هدایت کرد و آن‌ها را از پیش رو برداشت.

برای مخفی‌کاری می‌توان حواس دشمنان را با پرتاب سنگ‌ها پرت کرد یا با ساخت بمب‌های آتش‌زا، راهی جداگانه برای گذر از بین موش‌ها باز کرد. عمده بخش‌های گیم‌پلی A Plague Tale ساده کار شده‌اند. با این‌که این مورد از بازی، اثری ملموس و آرامش بخش ساخته اما ممکن است باعث آزرده خاطر شدن مخاطبان حرفه‌ای‌تر شود.

شاید A Plague Tale یک گیم‌پلی پیچیده و سرگرم‌کننده را ارائه ندهد و در بیشتر ساعات تجربه‌ی بازی مشغول انجام کاری ساده مانند پرتاب کردن سنگ برای فریب سربازان در مرحله‌ای فوق‌العاده خطی باشید، اما شرایط بازی از نیمه به بعد بهتر می‌شود. مراحل گسترده‌تر می‌شوند، آزادی عمل بیشتر می‌شود و کیمیاگری المان‌های تازه‌ای به بازی هدیه می‌دهد. از نظر هنری هم بازی در سطح خوبی جای می‌گیرد و برای یک AA هم گرافیک زیبایی می‌بینیم و هم داستان مناسبی را دنبال می‌کنیم. به طور کلی استودیوی فرانسوی تجربه‌ای کوچک اما قابل احترام را خلق کرده که بی‌شک ارزش حداقل یک بار تجربه با قیمت ۴۰ دلاری‌اش را دارد.

Resolution

Platform: Xbox one – Score: 8 out of 10

In the era of online and service-oriented games, the experience of an AAA storyteller can be appealing and lovable to single-player lovers

(نقدی که مطالعه کردید، نسخه‌ی منتقدین بازی A Plague Tale: Innocence بود که توسط ناشر بازی Focus Home Interactive برای دنیای بازی ارسال شده است.)
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.