عکس بازیگران

آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟ | آرتیست 1

اعطای مجوز در بین سازمان‌ها و نهادها عموما یکی از موانع اصلی کسب و کارها است. در حوزه ورزش‌های الکترونیک یا eSports نیز سال‌هاست که بین دو مجموعه یعنی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و انجمن ورزش‌های الکترونیک وابسته به وزارت ورزش اختلاف نظر وجود دارد.

به گزارش دنیای بازی، اخیرا شاهد مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک برای مسابقات هستیم که فراخوان آن طی خبری در سایت این انجمن اعلام شده است. براساس این فراخوان که عنوان آن «لزوم اخذ مجوز رسمی از انجمن ورزش‌های الکترونیک جهت برگزاری هر نوع مسابقه در حوزه ورزش الکترونیک» ذکر شده، برگزارکنندگان جهت دریافت مجوز مسابقات بازی بایستی مدارک و اطلاعات زیر برای گرفتن مجوز ارائه کنند:

جهت اخذ مجوز مدارک زیر مورد نیاز است:

۱- نامه درخواست اخذ مجوز

۲- پروپوزال یا طرح اولیه مسابقه

در مرحله اول این مدارک بررسی می شود و پس از طرح آن در کمیته مسابقات، در صورت موافقت از برگزار کننده درخواست مدارک ذیل می شود:

۱- معرفی برگزار کننده با سوابق معتبر و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالفعل

۲- معرفی Head Admin، مدیر فنی و اجرایی با سوابق معتبر

۳- معرفی تیم داوری و فنی و ارائه مدارک معتبر فنی مورد تائید انجمن در رابطه با ایشان

۴- معرفی محل برگزاری در صورت برگزاری مسابقه به صورت LAN یا وب سایت در صورت برگزاری به صورت Online

۵- اعلام مجموع جوایز و نحوه توزیع بین برندگان و تعهدنامه کتبی جهت الزام پرداخت آن به افراد برتر

۶- تحویل چک ضمانت جایزه و اعلام گردش حساب مورد نظر طی ۶ ماه گذشته

۷- معرفی اسپانسر یا نهاد و ارگان همکار در صورت وجود

 

کدام سند بالادستی اجازه صدور مجوز به انجمن ورزش‌های الکترونیک داده است؟

اما از این‌ها که بگذریم، سوالی که باید مطرح کرد این است که آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟ انجمن ورزش‌های الکترونیک در حال حاضر ذیل فدراسیون ورزش‌های همگانی فعالیت می‌کند. با جستجویی که در اینترنت انجام دادیم به آیین‌نامه‌ای رسیدیم که در آن نحوه فعالیت انجمن‌های ورزشی ذیل این فدراسیون مشخص شده است. این آیین نامه را از طریق لینک زیر دریافت کنید:

آئین نامه نحوه فعالیت انجمن‌های ورزشی فدراسیون ورزش‌های همگانی جمهوری اسلامی ایران

واضح است که این آیین نامه ساختار کلی فعالیت انجمن‌ها را ارائه می‌کند و انجمن‌ها حق ندارند فراتر از موارد ذکر شده در این آیین‌نامه فعالیت کنند. در صورتی که این آیین نامه را بخوانید متوجه خواهید شد که هیچ‌گونه بندی که به انجمن‌های ذیل فدراسیون اجازه صدور مجوز به مسابقات را بدهد وجود ندارد. نزدیک‌ترین بند در این زمینه «برگزاری مسابقات و جشنواره‌های (مناسبتی، قهرمانی، انتخابی و لیگ) رده‌های سنی مختلف» است. که آن هم صرفا بدان معناست که انجمن خودش می‌تواند مسابقات برگزار کند.

 

آیا مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟

حال شاید بپرسید این چه مهم است؟ انجمن ورزش‌های الکترونیک مسوول این حوزه است پس می‌تواند مجوز دهد. نکته آنجاست که مجوزدهی اصولا یک فعالیت مبتنی بر قانون است و حتما باید یک بند قانونی یا سند بالادستی آن را پشتیبانی کند. اینطور نیست که هر جایی دلش بخواهد بتواند مجوز بدهد. در صورتی که قانونی پشت آن نباشد، تبدیل به تخلف اداری و فعالیتی غیرقانونی می‌شود. مثلا تمام مجوزهایی که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای می‌دهد یک دستورالعمل یا آیین‌نامه اختصاصی دارند که به آن مجوز اعتبار می‌بخشد. بدون این اسناد حتی بنیاد به عنوان متولی هم نمی‌تواند هر مجوزی دلش بخواهد بدهد.

متاسفانه ما هر چه گشتیم اساسنامه یا آیین نامه فعالیت انجمن ورزش‌های الکترونیک را پیدا نکردیم. در رابطه با این مجوز هم سند بالادستی ارائه نشده است. چند باری هم با فدراسیون ورزش‌های همگانی تماس گرفتیم و خواستیم که با واحد حقوقی آن‌ها صحبت کنیم که موفق نشدیم. اما حداقل آیین نامه‌ای که در بالا گذاشتیم سند محکمی است که نشان می‌دهد انجمن‌ها اجازه صدور مجوز را ندارند. حتی بندی که بتوان از آن چنین چیزی را برداشت کرد نیز در این آیین نامه وجود ندارد.

پس می‌توان نتیجه گرفت مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک حداقل با مستندات موجود پایه و اساس قانونی ندارد. مگر آن که آیین نامه یا دستورالعملی وجود دارد که ما از آن بی‌خبریم.

 

مشکل مجوز مسابقات بازی کجاست؟

همانطور که اول متن گفتیم، مدتهاست بابت اعطای مجوز مسابقات بازی اختلاف نظر وجود دارد. آن چیزی که از لحاظ قانونی قابل استناد است، آن است که بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای یکی از مسوولان اعطای مجوز مسابقات است. اما به نوعی می‌توان گفت تمرکز اصلی بنیاد روی محتوای بازی‌هاست. چرا که بازی در کشور ما ابتدا محصولی فرهنگی به حساب می‌آید و نظارت بر محتوا از اهمیت بالایی برخوردار است. در واقع اگر شما مسابقات بازی‌ای را برگزار کنید که غیرمجاز است، نهادهای نظارتی می‌توانند مسابقات شما را متوقف کنند.

می‌توان نتیجه گرفت مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک حداقل با مستندات موجود پایه و اساس قانونی ندارد.

از طرفی چون در کشور صرفا انجمن ورزش‌های الکترونیک را داریم و متولی مشخص دیگری در این حوزه وجود ندارد، به نظر می‌رسد این انجمن خواسته تا جای خالی مجوزدهی را پر کند. اما از سمت دیگر مدارک نشان می‌دهد که این مجوزدهی اساس قانونی ندارد و عملا برگزارکنندگان مسابقات بدون گرفتن این مجوز می‌توانند مسابقات خود را برگزار کنند. یعنی اجباری به دریافت این مجوز نیست. با این حال امیدواریم از سوی این انجمن در این مورد شفاف‌سازی صورت بگیرد و بگویند که براساس کدام بند قانونی در حال مجوزدهی هستند.

 

مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک

مسابقات ورزش‌های الکترونیک در دنیا پیشرفت چشمگیری داشته‌اند و این مسابقات سالانه میلیون‌ها نفر را درگیر خود می‌کند.

 

کاربرد مجوز چیست؟

اصولا در کشور ما مجوز برای آن صادر می‌شود که به فعالیت مجوزگیرنده مصونیت دهد. یعنی به نوعی دولت یا حاکمیت فعالیت یک فرد یا مجموعه را مجاز اعلام می‌کند و از فعالیت آن شخص یا شرکت حمایت می‌کند. فرضا در حوزه ورزش های الکترونیک، مجوز مسابقات بازی برای آن صادر می‌شود که مثلا حاکمیت مطمئن باشد بازی‌ها مجاز هستند. در نتیجه اینجا تنها مجوز بنیاد است که اعتبار دارد.

اما فرضا اگر اماکن یا سایر مجموعه‌های نظارتی بخواهند روی برگزاری یک مسابقه نظارت کنند، در صورتی که آن مسابقه مجوز قانونی نداشته باشد قاعدتا هم برای خودشان دردسر می‌شود هم برای مجوزدهنده. به همین علت بهتر است که زودتر این مسئله از لحاظ قانونی تعیین تکلیف شده و برگزارکنندگان مسابقات بدانند رویه‌ها دقیقا به چه شکل است.

 

عدم هماهنگی در این زمینه چه اهمیتی دارد؟

خیلی جالب است که حین نگارش این گزارش، از سوی مسابقات IGC-Mashhad.ir به اینستاگرام دنیای بازی پیام فرستادند و خواستند که مسابقات آن‌ها را معرفی کنیم. اسم IGC و قالب مشابه سایت‌شان نسبت به مسابقات جام قهرمانان بازی‌های ویدیویی بنیاد توجه ما را جلب کرد.

از برگزارکنندگان مسابقه پرسیدیم که چرا از اسم و ظاهر IGC استفاده کرده‌اید، جواب دادند تمام هماهنگی‌ها با انجمن ورزش‌های الکترونیک انجام شده و آن‌ها به ما مجوز داده‌اند. از بنیاد نیز پیگیری کردیم، گفتند ما نه تنها در جریان نیستیم بلکه اصلا مجوزی هم به این مسابقات ندادیم و مسئله را پیگیری خواهیم کرد.

جالب آن که در اینستاگرام این مسابقات نامه‌ی زیر که توسط انجمن صادر شده است، به عنوان مجوز مسابقات مطرح شده است. هر طور حساب کنیم، این نامه نمی‌تواند در قامت مجوز ایفای نقش کند.

همانطور که واضح است، این عدم هماهنگی می‌تواند باعث ایجاد چالش‌هایی شود که نهایتا تنها برگزارکننده مسابقات از آن ضرر می‌بیند و ممکن است با چالش‌ها یا موانع متعددی روبه‌رو شود.

 

نظر شما چیست؟ با تمام صحبت‌های انجام شده به نظرتان مجوزدهی انجمن ورزش‌های الکترونیک به مسابقات قانونی است؟ آیا اصلا نیازی به دریافت مجوز در این حوزه وجود دارد؟ اگر شما برگزارکننده مسابقات هستید، تجربیات خود را در مورد چالش‌ها یا موانعی که در زمینه مجوز مسابقات بازی با آن روبه‌رو شده‌اید را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

 

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.